“Kapitularz Diuną” Franka Herberta, to ostatnia powieść, która zamyka całą serię o Diunie. Jej pierwsze nakłady ukazały się już w 1985 roku, i do dziś jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych książek fantastycznych i z gatunku science-fiction. 

O autorze

Frank Herbert to pisarz niezwykły i niekonwencjonalnych. Na początku pisał dla magazynu Esquire, lecz dopiero w roku 1956 wydała swoja debiutancką powieść “Dragon in the Sea”, która jest określana kryminałem, z wątkami fantastycznymi oraz psychologicznymi. Jego kolejną książką była “Diuna”, która zyskała ogromną popularność wśród czytelników, i zdobyła nawet nagrodę Hugo i Nebula.

Kapitularz Diuną- Frank Herbert

“Kapitularz Diuną” Franka Herberta poprzez niezwykłe dialogi, oraz wartką akcję między walkami Bene Gesserit a Dostojnymi Matronami, napisał jedno z najlepszych zakończeń serii, jakie można znaleźć. Dzieło wieńczące zakończenie sagi Franka Herberta, prowadzi czytelnika na wiele nowych ścieżek, które zaprowadzą go na nieznane piaski Kapitularzu. Coś się kończy, a coś się zaczyna. Rozpoczyna się na pewno nowa droga dla bohaterów, którzy teraz będą musieli nie tylko zmierzyć się z wrogiem, ale także z własnymi słabościami. Kończy się za to wspaniała przygoda dla czytelnika, który przez sześć tomów, z zapartym tchem śledził losy głównych bohaterów Diuny. W “Kapitularz Diuną” więzi zostały zerwane, na potrzeby podporządkowania sobie nowej planety przez bohaterów, a w dodatku będą musieli stworzyć nowe podstawy życia dla przyszłych pokoleń. Głównym motywem powieści jest jednak śmierć, która przynosi odrodzenie, oraz konieczność nieuchronnych zmian. Bohaterowie mimo przywiązania, będą musieli nieraz się rozdzielić, i ruszyć własną drogą, aby zadecydować o własnym losie. “Kapitularz Diuną” to także książka, która zawiera w sobie dużo rozważań filozoficznych, co jest cechą szczególną autora we wszystkich jego książkach, oraz wiele niedopowiedzeń, dzięki czemu akcja książki czasami ma zakończenie otwarte.